هدایت

معارف اسلامی

هدایت

معارف اسلامی

۷ مطلب در فروردين ۱۳۹۷ ثبت شده است

 • ۰
 • ۰


قال المعصوم علیه السلام : عذاب القبرمن النمیمه والغیبه والکذب

امام معصوم علیه السلام فرمود:سه گناه باعث عذاب قبرمی شود سخن چینی ،غیبت ودروغ

 

حضرت آیه الله مجتهدی تهرانی (رحمه الله علیه )می فرمودندمرحوم بهلول گنابادی درمنزل ما منبرمی رفتندایشان می فرمودندمن 35 سال درافغانستان زندگی کردم 3سوال اهل تسنن ازماشیعیان می پرسندکه ماجوابی نداریم به ایشان بدهیم وحرفشان هم کاملا درست است.

1- چراشما نمازاول وقت نمی خوانید؟

2- چراشما نمازبه جماعت نمی خوانید؟

3-چراشما درمسجدنمازنمی خوانید؟

 • محمد مزینانی
 • ۰
 • ۰

چه توصیف زیبایی


امام خامنه ای (حفظه الله و قلوبنا فداه)همان کسی است که :

 

 

علامه حسن زاده آملیولایت/

                              


علامه عظیم‌الشأن حضرت آیت‌الله حسن‌زاده آملی، جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.

حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.

علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم. 
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد.

چون ایشان گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.

 این جملات وقتی بیشتر معنا پیدا می‌کند که بدانیم صاحب تفسیر المیزان، علامه عارف آیت‌الله طباطبایی درباره شاگردش علامه حسن‌زاده فرموده‌اند:

 حسن‌زاده را کسی نشناخت جز امام زمان(عج). راهی که حسن‌زاده در پیش دارد، خاک آن توتیای چشم طباطبایی.

جناب علامه حسن‌زاده در مقدمه یکی از کتاب‌های خود خطاب به حضرت آقا می‌نویسد:

با سلام و تحیت خالصانه و ارائه ارادت بی پیرایه و درود نوید جاوید به حضور آن قائد ولی وفی و رائد سائس حفی، مصداق بارز "نرفع درجات من نشاء " تقدیم می‌گردد و عرض می‌شود "یا ایها العزیز جئنا ببضاعه مزجاه " دادار عالم و آدم، همواره سالار و سرورم را سالم و مسرور دارد. 
(التمسک بذیل الولایه، حسن حسن‌زاده آملی) 
آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید، عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه، کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده، قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را، مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.

خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.

 • محمد مزینانی
 • ۰
 • ۰


شیوههای ارتباط با امام زمان(عج)

باید به این نکته توجّه داشت که شناخت و ایمان نسبت به امام زمان - عجل الله تعالی فرجه الشریف - و استواری در آن، بر هر چیز دیگر، مقدم است چرا که در عصر امامان پیشین، کسانی بودند که در کنار ائمه عصمت و طهارت زندگی می‌کردند ولی چون نسبت به آن برگزیدگان ‌الهی، معرفت و ایمان نداشته‌اند، بهره‌ای از آنها نبرده و چه بسا با آنها هم مخالفت کرده‌اند.

حال ما چه کنیم که بتوانیم امام زمان خویش را بشناسیم و انس و ارتباط حقیقی با آن حضرت برقرار نماییم؟ در اینجا به برخی از مهم‌ترین راه‌های آن اشاره می‌نماییم

1-     تقوا       2- عشق و محبت به آن سرور.

تقوا به معنای ترس از پروردگار و نگهداری نفس می‌باشد یعنی اطاعت کامل از خداوند و فرمانبرداری از دستورات او که خلاصه‌اش انجام واجبات و ترک محرمات می‌شود، البتّه تقوا مراتبی دارد و اگر این نردبان را آدمی تا آخرین پله‌اش طی کند به سعادت بزرگی دست خواهد یافت که در نهایت به جایی می‌رسد که خداوند متعال می‌فرماید: ای بنده من اطاعتم کن تو را مثل خودم قرار می‌دهم. من زنده هستم و نمی‌میرم، تو را هم زنده قرار می‌دهم و نمی‌میری و من بی‌نیاز هستم و محتاج نمی‌شوم، تو را هم بی‌نیاز قرار می‌دهم که محتاج نمی‌شوی. من هر چه را اراده کنم تحقق پیدا می‌کند، تو را هم به صورتی قرار می‌دهم که هر چه را بخواهی تحقق پیدا می‌کند.[1]

برای رسیدن به این مرحله، علاوه بر انجام واجبات و ترک محرمات تا حد امکان باید مستحبات را هم انجام دهد و از شبهات و مکروهات هم دوری کند.

تقوا سبب نورانیت و قرب به حضرت ‌ولی‌عصر - عجل الله تعالی فرجه الشریف - و اتصال روحی با آن حضرت می‌شود. در توقیع شریف امام زمان-عجل الله تعالی فرجه الشریف- به شیخ مفید،‌‌امام می‌فرماید: «... پس هر فردی از شما عمل کند به آن چیزی که به وسیله آن به محبت ما نزدیک می‌شود و دوری کند از آن چیزهایی که به وسیله آن به اکراه و خشم ما نزدیک می‌شود. پس به درستی که امر ظهور ما یک دفعه و ناگهانی است، در وقتی که توبه برای فرد، نفعی ندارد و نجات نمی‌دهد او را از عقاب ما، پشیمانی بر رفتارهای ناپسند. خداوند شما را با الهامات غیبی خود ارشاد و توفیقات خویش را در سایه رحمتش نصیب شما فرماید».

پس آنچنان که از کلمات گهربار آن وجود مقدس دانسته می‌شود، تنها چیزی که نمی‌گذارد به آن حضرت نزدیک شویم ، اعمال سوء و گناهان ماست که آن مولا را ناراحت می‌سازد در حقیقت علّت اصلی این حجاب بین ما و آن حضرت در خود ماست. معصیت خدا سبب می‌شود که دل و قلب انسان از محبت خاندان وحی خالی گردد و بُعد روحی و جسمی از آقا امام زمان -عجل الله تعالی فرجه الشریف - پیش آید و اعمال شایسته ما، این اتصال روحی با امام را از بین برده و سبب دور شدن ما از آن وجود مقدس می‌گردد

در تشرف علی بن ابراهیم بن مهزیار، امام زمان -عجل الله تعالی فرجه الشریف- همین نکته را باز تذکر نموده‌اند که پسر مهزیار نقل می‌کند که پس از توسلات عدیده‌ای در یک سفر در جستجوی آن وجود مقدس به مکه مشرف می‌شود، شبی در مسجدالحرام مقابل درب کعبه شخص وارسته‌ای را می‌بیند که پس از سلام و معرفی خود، به این‌که از سوی حضرت مأمور بردن پسر مهزیار به جهت پابوسی حضرت بقیه الله -عجل الله تعالی فرجه الشریف- است، از پسر مهزیار می‌پرسد: چه چیزی را طلب می‌کنی ای ابالحسن؟

گفتم: امامی که محجوب و مخفی از عالم است

گفت: او از شما پوشیده و مخفی نیست و لکن اعمال بد شما او را از شما پوشانده و مخفی ساخته است

وقتی آن شخص پس از مقدماتی، علی بن مهزیار را خدمت حضرت صاحب الامر -عجل الله تعالی فرجه الشریف- می‌برد حضرت در قسمتی از سخنانشان خطابه به او می‌فرماید: ای ابوالحسن شب و روز توقع و انتظار آمدن تو را داشتم، چه چیز آمدنت را نزد ما تأخیر انداخت

پسر مهزیار در جواب می‌گوید: ای آقای من تا الان کسی را نیافته بودم که مرا راهنمایی کند

حضرت فرمودند: کسی را نیافتی که راهنمائیت کند؟

آنگاه با انگشتان مبارکشان بر روی زمین فشار دادند و سپس فرمودند: و لکن شما اموالتان را زیاد نمودید، ضعفاء مؤمنین را دچار حیرت ساختید و بین خود قطع رحم نمودید پس الان برای شما چه عذری مانده است؟[2

پس مهم‌ترین عامل،که موجب ایجاد انس با مولایمان امام زمان -عجل الله تعالی فرجه الشریف- و از بین رفتن موانع بهره‌مندی از فیض حضور آن حضرت می‌گرددتقوا،پرهیزکاری و ترک محرمات و انجام واجبات الهی است

ادامه دارد...

 • محمد مزینانی
 • ۰
 • ۰


زیباترین آرایش برای لبان شما راستگویی برای صدای شما دعا به درگاه خداوند برای چشمان شما رحم و شفقت برای دستان شما بخشش برای قلب شما عشق و برای زندگی شما دوستی هاست.

هیچ کس نمیتونه به عقب برگرده و همه چیز را از نو شروع کنه ولی هر کسی میتونه از همین حالا عاقبت خوب و جدیدی را برای خودش رقم بزنه.

خداوند هیچ تضمین و قولی مبنی بر این که حتما روزهای ما بدون غم بگذره ،خنده باشه بدون هیچ غصه ای، یا خورشید باشه بدون هیچ بارونی، نداده ولی یه قول رو به ما داده که اگه استقامت داشته باشیم در مقابل مشکلات، تحمل سختی ها رو برامون آسون میکنه و چراغ راهمون میشه.
 
نا امیدی ها مثل دست اندازهای یک جاده میمونن ممکنه باعث کم شدن سرعتت در زندگی بشن ولی در عوض بعدش از یه جاده صاف و بدون دست انداز بیشتر لذت خواهی برد بنابر این روی دست اندازها و ناهمواریها خیلی توقف نکن به راهت ادامه بده.
 
وقتی احساس شکست میکنی که نتونستی به اون چیزی که می خواستی برسی ناراحت نشو حتما خداوند صلاح تو رو در این دونسته و برات آینده بهتری رو رقم زده. 

وقتی یه اتفاق خوب یا بد برات میافته همیشه دنبال این باش که این چه معنی و حکمتی درش نهفته هست برای هر اتفاق زندگی دلیلی وجود دارد 
که به تو میآموزد که چگونه بیشتر شاد زندگی کنی و کمتر غصه بخوری .
 
تو نمیتونی کسی رو مجبور کنی که تو رو دوست داشته باشه تمام اون کاری که میتونی انجام بدی اینه که تبدیل به آدمی بشی که لایق دوست داشتن هست و عاقبت کسی پیدا خواهد شد که قدر تو رو بدونه .
 
بهتره که غرورت رو به خاطر کسی که دوست داری از دست بدی تا این که کسی رو که دوست داری به خاطر غرورت از دست بدی ما معمولا زمان زیادی رو صرف پیدا کردن آدم مناسبی برای دوست داشتن یا پیدا کردن عیب و ایراد کسی که قبلا دوستش داشتیم میکنیم باید به جای این کار در عشقی که داریم ابراز میکنیم کامل باشیم .

هیچوقت یه دوست قدیمیت رو ترک نکن چون هیچ زمانی کسی جای اون رو نخواهد گرفت 

وقتی مردم پشت سرت حرف میزنن چه مفهومی داره ؟ خیلی ساده ! یعنی این که تو دو قدم از اون ها جلوتری پس، در زندگی راهت رو ادامه بده

 • محمد مزینانی
 • ۰
 • ۰

آدم نه به گندم جنان راغب بود/شوق دگرش به جسم وجان غالب بود

می خواست که ازبهشت آیدبه نجف /مقصودعلی ابن ابیطالب بود

 

قال رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم :علی مع الحق والحق مع علی حیث ما دار

پیامبرعظیم الشان اسلام فرمودعلی باحق هست وحق هم باعلی است هرجا علی باشدحق به دور     علی می چرخدپس ملاک شناخت حق ازباطل علی ابن ابیطالب علیه السلام است.

درآستانه فرارسیدن سیزدهم رجب المرجب سالروزمیلادخجسته ومسعودمولی الموحدین آقا امیرالمومنین علی علیه السلام هستیم همان امام برحقی که درون کعبه بدنیا آمدوسه شبانه روزبه همراه مادر گرامیش میهمان خداوندمتعال بودند .

هرساله میلیونها زائرمسلمان ازسراسرعالم به مکه مکرمه مشرف می شوند وطواف خانه خداراانجام می دهندمگرغیراین استکه این مسلمانان در7شوط طوافشان به دورولایت می چرخند پیامبرعزیزاسلام فرمودشما وقتی نجات پیدامی کنیدکه به قرآن واهل البیت متمسک شویدهرکدام راکه رها کنید هلاک خواهید شد.

انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله وعترتی ماان تمسکتم بهما لن تضلوا ابداحتی یرداعلی الحوض

من ازبین شما می روم ودوگوهرگرانبها رابه امانت می گذارم کتاب خداوعترتم اگربه هردومتوسل شدیدهرگزگمراه نخواهیدشدتازمانی که این دوکنارحوض کوثربرمن واردشوند.

 

 • محمد مزینانی
 • ۰
 • ۰


 

میلاد حضرت امام جوادوحضرت علی اضغر  علیهما السلام برتمام ارادتمندان آن دوبزرگوار مبارک باد

قال الجوادعلیه السلام :

ثلاث یبلغن بالعبدرضوان الله تعالی کثره الاستغفار ولین الجانب وکثره الصدقه .

وثلاث من کن فیه لم یندم ترک العجله والمشوره والتوکل علی الله عندالعزم .

الفصول المهمه 274/275

امام جوادعلیه السلام فرمود:

سه چیز است که اگردرکسی باشدسبب خشنودی خداست.

1-زیاداستغفارکردن 2-همنشینی خوب 3-زیادصدقه دادن

وسه چیز است که هرکس داراباشد پشیمان نمی شود .

1-پرهیز ازعجله وشتاب 2-مشورت درکارها 3-توکل برخداوقتی تصمیم به انجام کاری گرفت.

 • محمد مزینانی
 • ۰
 • ۰

قال علی علیه السلام : کل یوم لایعصی الله فیه فهو یوم عید

 هرروزی که درآن معصیت ونافرمانی خداوندمتعال انجام نگیردآن روزبه واقع عیداست .

حلول بهارمعنویت واعیادرجبیه وبهارطبیعت چه زیبا نویدبخش سالی پرخیروبرکت توام باسعادت وبهروزی را برای مردم شریف ومومن وولایی ایران اسلامی رقم می زند انشاءالله که سال 1397 سال ظهورامام زمان علیه السلام باشد فرموده های مقام معظم رهبری دراولین روزسال جدید درجوارمضجع نورانی حضرت ثامن الحجج علیه اسلام گره گشای مشکلات جامعه اسلامی ماست شعارارزشمندحمایت از کالای ایرانی معظم له نجات بخش مشکلات اقتصادی ومعیشتی مردم بزرگوار ماست یکی ازهموطنان ایرانی ما که بایک دخترخانم ژاپنی ازدواج کرده بودنقل می کردهمسرم تحت هرشرائطی فقط کالای ایرانی مصرف می کندوبه من توصیه می کندحال که من درایران زندگی می کنم وظیفه دارم حمایت ازکالای ایرانی و اقتصادایران داشته باشم ماهم اگرباتعصب خاص دینی واسلامی خودمان ازتولیدات ایرانی استفاده کنیم اقتصادرونق می گیردوهرروزشاهدورشکسته شدن کارخانجات خودنخواهیم بود

 • محمد مزینانی