هدایت

معارف اسلامی

هدایت

معارف اسلامی

۸ مطلب در آذر ۱۳۹۳ ثبت شده است

 • ۰
 • ۰

امیرالمو منین علی علیه السلام فرمود:ایمان برچهارپایه استواراست 1- صبر2- یقین3-عدل 4-جهاد

 

صبرنیزبرچهارپایه قراردارد1- شوق 2-هراس 3- زهد4- انتظار آن کس که اشتیاق بهشت دارد،شهوت هایش کاستی گیرد،وآن کس  که ازآتش جهنم می ترسد،ازحرام دوری می گزیند،وآن کس  که در  دنیازهدمی ورزد،مصیبت هاراساده پندارد،وآن کس که مرگ راانتظارمی کشددرنیکی هاشتاب می کند.

یقین نیزبرچهارپایه استواراست1- بینش زیرکانه 2-دریافت حکیمانه واقعیت ها3- پندگرفتن از حوادث روزگار4- پیمودن راه درست پیشینیان.پس آن کس  که هوشمندانه به واقعیت ها نگریست، حکمت راآشکارادید،عبرت آموزی راشناسد،وآن که عبرت آموزی شناخت گویاچنان است که با گذشتگان می زیسته است

وعدل نیزبرچهارپایه برقراراست1- فکری ژرف اندیش 2- دانشی عمیق وبه حق رسیده3- نیکو داوری کردن 4- استواربودن درشکیبایی.پس کسی که درست اندیشیدبه ژرفای دانش رسیدوآن کس که به حقیقت دانش رسید،ازچشمه زلال شریعت نوشید،وکسی که شکیبا شددرکارش زیاده روی نکرده بانیکنامی درمیان مردم زندگی خواهدکرد

وجهادنیزبرچهارپایه استواراست 1- امربه معروف 2- نهی ازمنکر3-راستگویی درهرحال 4- دشمنی بافاسقان .پس هرکس به معروف  امرکردپشتوانه نیرومندمومنان است وآن کس که اززشتی هانهی کرد،بینی منافقان رابه خاک مالید و آن کس که درمیدان نبردصادقانه پایداری کندحقی راکه برگردن اوبوده اداکرده است وکسی که با فاسقان دشمنی کندوبرای خداخشم گیرد،خداهم برای اوخشم آورد،وروزقیامت اوراخشنودسازد.نهج البلاغه حکمت 31

 • محمد مزینانی
 • ۰
 • ۰


بسم الله الرحمن الرحیم

کتاب چراباحجاب شدم ؟ 110دلیل برای انتخاب حجاب اسلامی ،انگیزه ودلایل انتخاب پوشش اسلامی اززبا ن دختری که زمانی بی حجاب بوده. (نوشته های مژده بهروزی به قلم محمدرحمتی شهرضا)

 مرکزپخش شهرستان قم مقدسه

قیمت 3000 تومان

وکتاب زیبایگلپوش نگاهی نو به حجاب .

کسانیکه دغدغه عفاف وحجاب همسران وفرزندان خودرادارندتوصیه می گردداین دوکتاب ارزشمندراتهیه وبه خانواده محترم خوداهداء نمایند .اجرکم عندالله

مولف: امیرعباس زاده پهلوان

مرکزپخش مشهدمقدس:خیابان امام رضا علیه السلام امام رضا 10کوچه اول سمت راست موسسه تخصصی امام سجادعلیه السلام 

قیمت 2500تومان

 

 

 • محمد مزینانی
 • ۰
 • ۰


یک روزحضرت امام خمینی بنیان گذارنظام مقدس جمهوری اسلامی ایران قدس سره بمناسبت اینکه دین ازسیاست جدانیست خاطره ای راازمرحوم آیه الله کاشانی اعلی الله مقامه بیان فرمودندحضرت امام فرمودند در زمان شاه مرحوم آیه الله کاشانی رابه قلعه فلک الافلاک خرم آبادتبعیدکردندیک روز شاه یک سرلشکری رافرستادتامطالبی رابه آیه الله کاشانی گوشزدنمایدایشان به آقا گفت روحانی بایدمسئله احکام بگوید، روحانی نبایددرسیاست دخالت نماید.حضرت آیه الله کاشانی با شجاعت تمام به آن سر لشکرفرمودخیلی خری.دراین جاخنده حضار

آیه الله شیخ احمدمجتهدی تهرانی رحمه الله علیه

 • محمد مزینانی
 • ۰
 • ۰

اربعین


درآستانه اربعین شهادت امام حسین علیه السلام هستیم این ایام عزاوماتم رابه شما ارادتمندان به خاندان عترت وطهارت تسلیت می گوئیم

حضرت امام حسن عسکری علیه السلام می فرمایدعلامت انسان مومن پنج چیزاست 1- درشبانه روز51 رکعت نمازمی خواند(17رکعت نمازواجب و34 رکعت نمازنافله) 2- درسجده صورت برخاک می ساید 3-انگشترعقیق به دست راست می کند4-بسم الله الرحمن الرحیم رادرنمازها بلندمی گوید5- زیارت اربعین امام حسین علیه السلام رامی خواند.مفاتیح الجنان مرحوم محدث قمی رحمه الله علیه

فرازی اززیارت اربعین سیدوسالارشهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام ، وبذل مهجته فیک لیستنقذعبادک من الجهاله وحیره الظلاله امام حسین علیه السلام  خون قلبش رادرراه خدا اهداءکردتاتمام بندگان خداراازجهالت ونادانی و تحیرگمراهی نجات دهد.

امام جوادعلیه السلام می فرماید:صدیق الانسان عقله وعدوه جهله دوست هرانسانی عقلش ودشمن اوجهالتش است.

 

 • محمد مزینانی
 • ۰
 • ۰

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم صل علی محمدوآل محمدوعجل فرجهم
شخصی خدمت رسول گرامی اسلام آمدوعرضه داشت یارسول الله من انسانی قلیل العمل هستم (یعنی اعمالم بسیارکم است) فقط درشبانه روز پنج نوبت نمازمی خوانم ودرسال فقط یک ماه روزه می گیرم،دیگرتوانایی ندارم انفاق نمایم ویا سایرامورخیرراانجام دهم آینده من چگونه خواهد بود؟ درآخرت من چه جایگاهی خواهم داشت ؟ حضرت فرموداگر بازبانت دروغ نگویی وغیبت ننمایی و درقلبت کینه کسی رانداشته باشی وبه کسی حسد نبری  و باچشمت به هیچ حرامی ننگری وهمچنین  دیگران رانیازاری یعنی (نظرتنگ نبوده ودیگران را چشم زخم نزنی )دربهشت بامن هستی.

شیخ احمدمجتهدی تهرانی اعلی الله مقامه

 

 • محمد مزینانی
 • ۰
 • ۰


حکومتی به وسعت تمام زمین

از آیات قرآن کریم استفاده می شود که وظیفه انبیای الهی، رساندن سخن پروردگار عالم به جامعه بشری است.(1) اگر مردم با اختیار خودشان نزد انبیاء و اولیای الهی بیایند و خود را تحت تربیت ایشان قرار دهند، تربیتِ انسان ها، به عنوان یکی از وظایف اساسیِ انبیاء و اولیای الهی، بر عهده ایشان می آید.(2)

حال اگر تعداد تربیت یافتگان مکتب نبوّت و امامت، زیاد شود، وظیفه دیگری هم بر عهده ولیّ خدا می آید و آن تشکیل حکومت اسلامی است؛(3) زیرا تنها در سایه حکومت اسلامی، می توان احکام نورانی و انسان ساز اسلامِ عزیز را عملی کرد.

 

جلوه ای از حکومت نبوی

یکی از مستندات این مسئله، سیره نبیّ گرامی اسلام صلّی الله علیه و آله است؛ آن هنگام که در سال سیزدهم از بعثت به مدینه منوَّره تشریف آوردند، حکومت جامع و فراگیر اسلامی تأسیس کردند، سپاه عظیمی از مسلمانان تشکیل دادند و به قضاوت پرداختند. مبلّغان و معلّمان را به اطراف و اکناف مملکت اسلامی می فرستادند، و نماینگانی در مناطق مختلف، نصب می کردند. ملاحظه می فرمایید که ساماندهی سپاه برای دفاع از کیان اسلامی، تشکیل محاکم رسمی برای رفع خصومات، اعزام مبلّغ و نصب نماینگان، جلوه ای از تأسیس حکومت مرکزی است.

 

سیاستمداران معصوم

ذکر این نکته لازم است که حکومت اسلامی، زمانی تأسیس می شود که مردم بخواهند احکام دین در جامعه اجرا شود و روشن است که اگر نخواهند، حکومت اسلامی نیز پدید نخواهد آمد. بر اساس ادلّه توحید در تمام مراتب آن، مشروعیّت تنها از آنِ خدای ربّ العالمین است و بس. مردم در مشروعیّت نظام اسلامی، هیچ نقشی ندارند. نقش مردم در پذیرش (مقبولیّت) و عدم پذیرش، متجلّی می شود. گرچه از حدود 250 سالی که مدّت حضور امام معصوم در میان مردم است، فقط 15 سال تحت حکومت اسلامی مشروع بوده است؛ در باقی این مدّت طولانی، آیا ائمّه معصومین علیهم السلام، دخالت در امور حکومتی و سیاسی می کردند یا اینکه به هیچ وجه در این امور ورود نمی کردند؟ برای جواب به این سوال، به دو حادثه ای که در زمان حیات امام موسی الکاظم علیه السلام، روی داده است، اشاره می کنیم.

خدمت به شیعه با نفوذ به دستگاه دشمن

حادثه اوّل: علیّ بن یقطین (211638) که از شاگردان ممتاز امام کاظم علیه السلام است، به اشاره حضرت موسی بن جعفر علیهماالسلام، مقام وزارت را در زمان حکومت هارون الرّشید، پذیرفت. هدف امام از تشویق علی به تصدّی این منصب، حفظ جان و مال و حقوق شیعیان بود.

امام کاظم علیه السلام به علیّ بن یقطین، فرمودند: «یک چیز را تضمین کن تا سه چیز را برای تو تضمین کنم

علی پرسید: آنها کدامند؟

امام فرمودند: «سه چیزی که برای تو تضمین می کنم عبارتند از:

1. هرگز با شمشیر (و به دست دشمن) کشته نشوی.

2. هرگز تهیدست نگردی.

3. هیچ وقت زندانی نشوی.

و امّا آنچه تو باید تضمین کنی این است که هر وقت یکی از شیعیان ما، به تو مراجعه کرد، هر کاری و نیازی داشته باشد، انجام دهی و برای او عزّت و احترام قائل شوی

البته توجّه دارید منظور از هر کاری و نیازی که امام فرمودند، حقّی است که باید گرفته شود یا مشکلی که می توان آن را حلّ کرد و مانند آن... .

پسر یقطین قبول کرد، امام نیز شرائط بالا را تضمین نمود. امام ضمن این گفتگوها فرمود: «مقام تو، مایه عزّت برادران (شیعه) تو است و امید است خداوند به وسیله تو، شکستگی ها را جبران و آتش فتنه مخالفان را خاموش سازد.»(4)

علیّ بن یقطین شیعه ای مُخلِص است که به اذن امام زمان خود، در دربار یک خلیفه عبّاسی، در خدمت شیعیان است تا جان و مال ایشان را به واسطه قدرت و نفوذی که دارد، حفظ کند.

هشدار جدی به مسلمانان عصر حاضر

اکنون توجّهی به عصر حاضر با تمام حسّاسیّت هایش می کنیم. دشمنی در روبروست که کمر بر نابودی اسلامِ عزیز، بسته است و شیعه و سنّی هم برایش هیچ فرقی نمی کند. بین شیعیان اقدامات تروریستی انجام می دهند که بیفتد گردن برادران اهل سنـّت و میان مناطق سنّی نشین، عملیّات تروریستی انجام می دهند که نظرات، متوجّه شیعیان شود، غافل از اینکه عامل هر دو اِقدام، یک نفر است. این در حالی است که متأسفانه برخی شبکه های ماهواره ای که نمی خواهیم فعلا نامی از آنها ببریم به اسم مبارک ائمّه معصومین علیهم السلام مطالبی را بیان می کنند که سبب به خطر افتادن جان و مال و ناموس مسلمانان می شود. بنگرید به عراق و سوریه! این محافل تفرقه انداز در خون مسلمانان مظلوم و بی گناه، شریک هستند و در پیشگاه عدل الهی، مسئول.

 

فدک، رمزی از قلمرو حکومت اسلامی

حادثه دوم: هارون الرّشید می دانست که موسی بن جعفر علیهما السلام و پیروانش، وی را غاصب خلافت پیامبر صلّی الله علیه و آله می نامند. برای همین روزی هارون (شاید به منظور آزمایش و کسب آگاهی از آرمانِ پیشوای هفتم) به آن حضرت اعلام کرد که حاضر است «فدک» را به او برگرداند.

امام فرمودند: «در صورتی حاضرم فدک را تحویل بگیرم که آن را با تمام حدود و مرزهایش پس دهی

هارون پرسید: حدود و مرزهای آن کدام است؟

امام فرمودند: «اگر حدود آن را بگویم هرگز پس نخواهی داد

هارون اصرار کرد و سوگند یاد نمود که این کار را انجام خواهد داد.

امام حدود آن را چنین تعیین فرمود:

«حدّ اوّلش، عدن

حدّ دومش، سمرقند

حدّ سومش، آفریقا

حدّ چهارم آن نیز مناطق ارمنیّه و دریای خزر است

هارون که با شنیدن هر یک از این حدود، تغییر رنگ می داد و به شدّت ناراحت می شد، با شنیدن حدود چهارگانه، نتوانست خود را کنترل کند و با خشم و ناراحتی گفت: با این ترتیب چیزی برای ما باقی نمی ماند.

امام فرمودند: «می دانستم که نخواهی پذیرفت و به همین دلیل از گفتن آن امتناع داشتم.»(5)

امام با این پاسخ می خواستند به هارون بگویند "فدک" رمزی از مجموع قلمرو حکومت اسلامی است.

 

اشراف و حسّاسیّت نسبت به سیاست

نتیجه ای که از این دو جریان می گیریم، اشراف امام کاظم علیه السلام بر مسائل سیاسی و اجتماعی است و اینکه ایشان نسبت به امور سیاسی، بی تفاوت نبودند و با توجّه به شرائط موجود، ورود می کردند.

امیدوارم که سیره عملیِ امام موسی الکاظم علیه السلام درسی آموزنده برای همه مسلمانان باشد.

 

پی نوشت:

1. مائده/99.

2. جمعه/2.

3. نساء/65.

4. سیره پیشوایان، مهدی پیشوایی، موسسه امام صادق علیه‌السلام ،چاپ چهاردهم،1381ش.

5. همان.

محمّدحسن بشیری            

مدّرس حوزه علمیه              

بخش تاریخ و سیره معصومین تبیان

 • محمد مزینانی
 • ۰
 • ۰

هیچ وقت فراموش نمی کنم درجلسه ای بودیم یکی ازمسولین ادارات سخنرانی می کردایشان می گفتند یک نمایشگاهی درمشهدمقدس برگزارشد خانمی از یکی ازکشورهای خارجی آمده بودشغلش معلمی بوداماتمام دانش آموزانش محجبه بودندازایشان سوال شدشماچگونه حجاب رابرای دانش آموزانت مطرح کرده ای که اینطور شاگردانت به عفاف وحجاب پای بندنداودرجواب گفت من کاربزرگی انجام ندادم اول شاگردانم همه بی حجاب بودندمن درقالب یک مثال ساده برای ایشان موضوع عفاف وحجاب رادردل وقلبشان نهادینه کردم یک روزکه سرکلاس رفتم دوعدلیوان آب تمیزبردم وازایشان سوال کردم این لیوانهاآب تمیزوقابل شرب دارندسریکی از لیوانها راپوشاندم ودیگری رابه همان حالت اول باقی گذاشتم ابتداء لیوانی که درپوش نداشت رابرداشتم ونشان بچه هادادم وگفتم نظرتان درباره این لیوان آب چیست؟همه گفتنداین آب تمیزوقابل شرب است سپس حشره مرده ای راازازبالاانداختم ودرون لیوان آب رفت به دانش آموزانم گفتم حالابگویدچه اتفاقی افتادهمه گفتندلیوان آب کثیف وغیرقابل شرب شدسپس لیوانی که درپوش داشت رابرداشتنم وحشره مرده ای راازبالاانداختم وروی درپوش لیوان قرارگرفت گفتم بچه ها بگوید حالاچه اتفاقی افتادآنهاگفتنددرپوش لیوان باعث شدکه آب لیوان آلوده نشودو مثل گذشته آب لیوان تمیزو قابل شرب باقی بماندازاین مثال ساده ای که برای ایشان زدم اینگونه استفاده کردم که حجاب وعفاف شما مثل این درپوش لیوان است که جلوفحشاومنکرات وآزار واذیت هار امی گیردوانسان آلوده نمی شودوازچشم ها ودلهای خائن محفوظ می ماند ازفردادیدم همه دانش آموزانم محجبه سرکلاس حاضرشدند.ضمنا کسی که شی باارزشی داردآن رابرسردست نمی گیردبلکه آن رادرگاوصندق قرارداده ودرب آن را محکم می بنددوبرای آن رمز قرارمی دهدچه چیزی ازگوهرعفاف وحجاب برای زنان ودختران جامعه اسلامی ما باارزش تر است .چرابعضی ازدختران وزنان جامعه اسلامی ما به راحتی بهترین گوهروجودیشان رادراختیارچشم های آلوده و دل های ناپاک قرارمی دهند.

زن مثال گل بوددرباغ گلزارجهان /مرداواندرمثل باشدچومردباغبان

باغبان بایدکه دیواری کشدبردورباغ /تاگلش ایمن شودازدست برداین وآن


 • محمد مزینانی
 • ۰
 • ۰


سلام علیکم

احتراما: امروزاول ماه صفراست درتاریخ ذکرشده دراول ماه صفر سرنازنین اباعبدالله الحسین علیه السلام راوارددمشق کردند  درمفاتیح الجنان محدث قمی آمده که این ماه معروف به نحوست است وبرای رفع آن بهترین چیزها صدقه دادن ودعاکردن است .

اگرکسی خواهدمحفوظ ماندازبلاهای نازله دراین ماه درهرروز10مرتبه این دعارابخواند .

یاشدیدالقوی ویاشدیدالمحال یاعزیزیا عزیزیاعزیز ذلت بعظمتک جمیع خلقک فاکفنی شرخلقک یامحسن یامجمل یامنعم یامفضل یالااله الاانت سبحانک انی کنت من الظالمین فاستجبناله ونجیناه من الغم وکذالک ننجی المومنین وصلی الله علی محمدوآله الطیبین الطاهرین

نمازاول ماه 2رکعت است در رکعت اول حمدویک مرتبه سوره توحید و در رکعت دوم حمد ویک مرتبه سوره قدر وهرروزصدقه دادن دوخط دعابعدازنمازاول ماه که درکلیات مفاتیح الجنان موجوداست.

همچنین این دعاراخواندن سبحان الله یافارج الهم ویاکاشف الغم فرج همی ویسرامری وارحم ضعفی وقله حیلتی وارزقنی من حیث لا احتسب یارب العالمین .التماس دعا

 • محمد مزینانی